piątek, 15 maja 2015

Odzysk ciepla ze sciekow - mozliwy na wieksza skale?

W Akwizgranie, w polnocno-zachodniej czesci Niemiec, realizowany jest obecnie wyjatkowy pilotowy projekt, majacy na celu sprawdzenie zasadnosci odzysku ciepla ze sciekow na skale przemyslowa.
Podziemnym podmiejskim kanalem do stacji utylizacji sciekow odprowadzane sa scieki z okolo 150.000 gospodarstw domowych, na sekunde przeplywa kanalem okolo 300 litrow sciekow. Usredniona temperatura sciekow, odprowadzajacych wode z pralek, wanien i prysznicy, wynosi kilkunascie stopni C.
Cieplo zawarte w tych sciekach, wystarczyloby do ogrzania kilkuset gospodarstw domowych, do chwili obecnej bylo ono bezpowrotnie tracone.
W przyszlosci - jesli projekt w Akwizgranie sie powiedzie - powinno sie to zmienic, poniewaz powstaje tam najwieksza w Europie instalacja odzysku ciepla ze sciekow; ciepla, ktore mialoby w tym przypadku zostac wykorzystane do produkcji c.w.u. i ogrzewania dla okolo 120 mieszkan w czterech blokach.
Elektrocieplownia Aachen, w ramach pilotowego projektu, montuje w jednym z najwiekszych kanalow sciekowych duzy wymiennik ciepla zasilajacy dwie wysokowydajne pompy ciepla, ktore beda w stanie podgrzac wode do 50°, wewnterzna siec rozprowadzi ja docelowo do mieszkancow.
Bufory cieplej wody uzytkowej zadbaja o wystarczajacy zapas c.w.u., 80% ciepla do tego celu dostarcza scieki, do wytworzenia reszty wykorzystana bedzie energia elektryczna.
W sciekach zgromadzona jest olbrzymia ilosc energii, zagospodarowanie tego potencjalu wystarczyloby do zaopatrzenia do 4.000.000 gospodarstw domowych w Niemczech. Tymczasem dzialaja w Niemczech tylko cztery instalacje do odzysku ciepla ze sciekow.
Odzysk ciepla z szarej wody praktykowany jest rowniez na mniejsza skale, rowniez w Polsce, jest mozliwy, ale nie calkiem latwy i przyjemny. Wielszosc rozwiazan to pomysly indiwidualne, nie zawsze nadajace sie do powielania.
Ale tematowi warto sie przygladac.

https://www.facebook.com/DomPasywnyPolska



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz